Odeljenje Narodnog muzeja Užice u Novoj Varoši

Odeljenje je otvoreno 2012. godine, kao odeljenje Narodnog muzeja Užice i ima veliki kulturni i obrazovni značaj za novovaroški kraj i Stari Vlah u celini.

Nalazi se u zgradi turske kajmakamije, koja i danas dominira čaršijom i predstavlja uspešan primer spoja tradicionalne islamske arhitekture i evropskog akademizma. U zgradi su bile smeštene ustanove turske administracije.

Izloženi muzejski predmeti, dokumenta, karte i fotografije spomenika (rimskih, srednjovekovnih, srpskih i kasnije turskih) pokazuju da ovi krajevi imaju bogatu istorijsku i kulturnu prošlost.

Muzejski materijal pokriva razdoblje od neolita do kraja HH veka. Izloženi predmeti potiču sa arheoloških nalazišta u području Starog Vlaha, neki su pokloni darodavaca, a jedan deo predmeta je pozajmljen iz drugih muzejskih zbirki.

Za ovaj kraj su značajna praistorijska nalazišta, srednjovekovni kulturno-istorijski spomenici, artefakti iz perioda turske vladavine, spomenici i pisani izvori nastali u vreme buna, ustanaka i oslobodilačkih ratova XIX i XX veka. Među vrednijim eksponatima su pečat kneza Strojimira iz IX veka, sablja kneza Mihaila Raškovića iz XV veka, kubure koje je Karađorđe poklonio Timotiju Borisavljeviću. Vredan deo postavke čine i eksponati iz ovih krajeva iz srednjovekovne srpske države stare Raške.

Stalna muzejska postavka „Novovaroški kraj kroz istoriju“ svedoči o duhu i lepoti čaršije, razvoju trgovine i zanatstva, privrede, školstva i kulture, o značaju kneževa Raškovića, kao i o životu i delu vojvode Petra Bojovića, kome je posvećena zasebna celina pod nazivom „Spomen-soba vojvodi Petru Bojoviću i novovaroški kraj u Velikom ratu“.