Актуелно

Форум словенских култура у Народном музеју Ужице

Народни музеј Ужице у четвртак 14. новембра 2024. године био је домаћин стручног скупа уприличеног поводом две деценије рада Форум словенских култура, организације која окупља тринаест земаља словенског говорног подручја и ради на промоцији словенских култура. Овај догађај окупио је истакнуте стручњаке из области музеологије и културе, као и досадашње добитнике музејске награде „Жива“, који су разменили искуства о очувању и промоцији заједничког културног наслеђа.

Форум словенских култура (ФСК) је међународна непрофитна фондација која повезује и представља словенску културу, науку и уметност, њен креативни набој и баштину и активно води бригу о препознатљивом доприносу словенских култура глобалном дијалогу.

Директорка Форума Андреја Рихтер истакла је у свом обраћању да је током 20 година Форум реализовао многе пројекте, од публикација и изложби до међународних конференција, чиме је унапређена културна размена и оснажена веза између народа. Рихтер је нагласила да јој је посебно задовољство што је ове године домаћин стручног скупа Народни музеј Ужице и град Ужице као престоница културе Србије 2024.

Награда „Жива“ ове године додељена је десети пут, а добитник је Музеј Херцеговине у Требињу. Сврха додељивања награде није само настојање да се призна културно наслеђе словенских земаља, већ има за циљ унапређење културног наслеђа и музејских пракси у региону.

„Овај Форум за све музеје значи успостављање сарадње и комуникацију са другим музејима у словенским земљама, као и боље музејске праксе. За нас је значајно и што смо 2022. године били у Брежицама у конкуренцији за награду „Жива“. То нам је дало више подстицаја да напредујемо у свом послу, али и да видимо где се то ми налазимо у односу на друге музеје у словенским земљама“ – истакла је Славица Стефановић, директорка Народног музеја Ужице.

Поред представљања награде „Жива“, програм су пратиле презентације музеја из Србије, Босне и Херцеговине, Хрватске и Македоније и дискусија о бољем унапређењу, функционисању музејске делатности и начинима на који се сарадња и комуникација међу словенским музејима може унапредити. Завршни део скупа био је посвећен промоцији едиције „Сто словенских романа“ која је публикована на српском језику. Ова едиција окупила је 108 писаца и списатељица, 59 преводилаца, 7 издавача. Публици су се представили писци Здравка Евтимова (Бугарска), Владо Жабот (Словенија), Петар Матовић (Србија), Владан Матијевић (Србија) и Томислав Османли (Северна Македонија). Одломке изњихових романа читао је глумац Народног позоришта Ужице Бранислав Љубичић.